Chociaż drukarki 3D są coraz dokładniejsze, wiele wydruków potrzebuje jeszcze końcowej obróbki. Zazwyczaj nie wymagają one wiele pracy i służą wyłącznie doprowadzeniu danego przedmiotu do perfekcji. Nawet najbardziej wyspecjalizowane drukarki 3D mają prawo do minimalnych niedokładności, wykańczanie wydruków 3D jest więc czynnością, którą wykonuje się dość często, jeśli drukującemu zależy na wysokiej precyzji danego elementu. Jakie są najpopularniejsze niedoskonałości, z którymi drukujący muszą sobie poradzić? Omówmy je na przykładzie drukowania plastikiem.

Supporty

Supporty nie są elementami, które pojawiają się na wydruku przypadkowo. Drukarki 3D drukują je celowo, by podtrzymać różnego rodzaju wystające elementy modelu. Najprościej mówiąc, to po prostu wsporniki, które sprawiają, że odstające elementy nie opadają, zanim filament się utwardzi. Aby usunąć supporty, zazwyczaj trzeba je po prostu wyłamać. Jednak po ich usunięciu na modelu zostają nieestetyczne pozostałości, które należy wygładzić. Zazwyczaj do tej czynności wystarcza papier ścierny, szlifierka lub pilnik.

Brimy

Brimy to cienkie obwódki wokół pierwszej warstwy modelu. Wyglądają tak, jakby delikatnie rozlała się ona podczas drukowania. Drukarka 3D drukuje je celowo. Dzięki brimom drukowany model lepiej trzyma się stołu i mamy pewność, że nie odklei się podczas drukowania, a jego brzegi nie zawiną się. Jak łatwo można się domyślić, brim najłatwiej jest odciąć. Jednak po odcięciu, dół modelu dalej może wyglądać na postrzępiony i nieestetyczny. W tym wypadku znów należy skorzystać z pilnika, szlifierki lub papieru ściernego.

Rafty

Rafty, podobnie jak brimy, drukowane są na spodzie modelu. To dodatkowa warstwa (a czasami kilka warstw) plastiku, dzięki którym drukowany obiekt jest stabilniejszy, dopóki się nie utwardzi. Rafty zazwyczaj drukowane są tak, że łatwo się je odrywa. Jednak gdy z jakiegoś powodu oderwanie rafty nie udaje się lub pozostawia na modelu niedoskonałości, należy skorzystać z narzędzi opisanych powyżej.

Komentarze zamknięte.