W Polsce do druku 3D najczęściej używanym jest filament PLA i filament ABS. Ponieważ jednak druk 3D z każdym dniem odkrywa przed nami nowe możliwości, na świecie powstają drukarki, które do druku używają nietypowych „filamentów”. Przyjrzyjmy się bliżej tym najbardziej niestandardowym z nich.

Beton

Drukowanie betonem nie jest już czymś zaskakującym dla inżynierów. Ta technologia została nawet wprowadzona w życie. W Holandii powstał pierwszy most dla rowerzystów, wydrukowany betonem na wielkoformatowej drukarce 3D na politechnice w Eindhoven. W Szanghaju sukcesem zakończyły się próby wydrukowania domów. Druk 3D jest coraz chętniej stosowany w nowoczesnym budownictwie.

Tytan

Tytan jest wyjątkowo wytrzymałym materiałem. Jest używany w wielu gałęziach przemysłu. Tytanem drukuje się wydechy samochodowe i części samolotowe, ale również protezy kości. Dzięki możliwości użycia go w technologii druku 3D światowa medycyna zrobiła ogromny postęp.

Drewno

Aby otrzymać efekt drewnopodobny wydruku 3D, niezbędne jest użycie mieszanki materiału PLA i prawdziwego drewna. Wydruk wygląda, jakby został wyrzeźbiony z drewna. Podczas pracy drukarki czuć nawet jego zapach! Drukowanie drewnem ma walory głównie estetyczne, dlatego jest chętne stosowane do produkcji przedmiotów codziennego użytku.

Metal

Drukowanie metalem ma zastosowanie głównie w przemyśle. Przemysłowe drukarki 3D drukują stalą, aluminium, brązem i miedzią. Przeważnie są to drukarki wielkoformatowe.

Artykuły spożywcze

Jeśli chodzi o druk spożywczy, powstało już nawet kilkanaście typów drukarek. Drukują one wieloma składnikami spożywczymi. Dzięki nim można stworzyć czekoladę, żelki czy… wymyślne naleśniki. Żywność z drukarek 3D jest wręcz rozchwytywana, dlatego zapewne niedługo usłyszymy o kolejnym ciekawym wynalazku. Za granicą powstały już nawet pierwsze firmy, w których internauci mogą zamówić sobie czekoladę o wymarzonym kształcie przez sklep online. Druk 3D czekoladą staje się coraz popularniejszy w cukierniach na całym świecie.

Komentarze zamknięte.