Chociaż technologie addytywne są coraz bardziej popularne i dostępne, istnieje jeszcze duża grupa osób, które nie wiedzą, na czym one polegają. Najprościej mówiąc, drukarka 3D „rysuje” specjalną utwardzającą się substancją to, co nakazuje jej komputer. Wystarczy chwilę popatrzeć na pracę drukarki 3D, aby zrozumieć na czym polega ta technika. Najczęściej padającym pytaniem jest to, w jaki sposób wprowadzić do komputera wzór do druku. Przedmioty drukowane przez drukarki 3D są nie raz bardzo skomplikowane, lub mają wiele ozdobnych detali. Kto wykonuje takie projekty?

Projekt

Najbardziej podstawową, ale niestety nie najszybszą metodą jest przygotowanie projektu w CADzie. Wymaga ono dobrej znajomości tego programu oraz odrobiny talentu plastycznego i wyobraźni przestrzennej. Wykonywanie projektu może trwać niestety bardzo długo, do tego obarczone jest błędami ludzkimi. Wystarczy chwila nieuwagi, aby do projektu, a co za tym idzie – na wydruku, pojawiła się pomyłka. Z drugiej strony metoda ma tę zaletę, że poza komputerem z CADem i drukarką 3D projektant nie potrzebuje żadnego dodatkowego, drogiego sprzętu. Jeśli więc nie zależy mu na czasie wykonania projektu, to rozwiązanie jest bardzo ekonomiczne. Wykonanie projektu w CADzie jest niezbędne, jeśli pierwowzór rzeczy, która ma być wydrukowana, jest niedostępny. W tym wypadku finalny wygląd wydruku zależy od doświadczenia i umiejętności projektanta.

Skaner

Drugą metodą jest powierzenie tej pracy kolejnemu specjalistycznemu urządzeniu. Projekt może być wykonany przez skaner 3D. Jak on działa? Bardzo podobnie do zwykłego skanera. Przedmiot, który chcemy ma zostać powielony na drukarce 3D musie być z każdej strony zeskanowany. Dzięki tej czynności komputer sam tworzy sobie projekt do wydrukowania. Skanowanie jest o wiele szybsze niż żmudne i pracochłonne projektowanie w CADzie. Wyklucza też przeoczenia, które mógłby zrobić człowiek. Skanery pozwalają na stworzenie elementu idealnie odwzorowującego to, co zostało podane ich działaniu. Są precyzyjne i dokładne. Skanery są cały czas udoskonalane przez naukowców na całym świecie i technologia ta rozwija się wraz z rozwojem technologii addytywnych. Kolejne pojawiające się na rynku modele skanerów są coraz szybsze, precyzyjniejsze i prostsze w obsłudze.

Komentarze zamknięte.