Filament do drukarki 3D to najprościej mówiąc tworzywo, którym drukarka 3D drukuje przedmiot. Filament często porównuje się po prostu do tuszu w zwykłej drukarce. Oczywiście różni się on od niego całkowicie: dzięki filamentowi da się stworzyć trójwymiarowy wydruk, czego nie można powiedzieć o zwykłym tuszu, chodzi jednak o ogólną zasadę, że jest to główny „wykonawca” wydruku, a bez niego drukarka jest w zasadzie bezużyteczna. Warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej.

Do wyboru, do koloru

Na rynku dostępnych jest wiele przeróżnych filamentów. Dostępne są one w całej gamie kolorystycznej, nie ma więc problemu z drukiem kolorowych przedmiotów, nawet w intensywnych barwach. Filamenty od różnych producentów mają często rożny skład, jednak przeważnie nie robi to żadnej różnicy przeciętnemu użytkownikowi drukarki 3D. Najczęściej kupowane filamenty to PLA, ABS i Nylon. Jednak na potrzeby naszego wydruku można kupić filamenty imitujące rożne materiały. Na rynku polskim dostępne są między innymi takie, które do złudzenia przypominają gips, ceramikę lub drewno. Dzięki nim da się drukować przedmioty do złudzenia imitujące np. drewniane rzeźby czy gipsowe odlewy. Jako ciekawostkę w tym miejscu można dodać to, że na świecie istnieją już drukarki 3D, które potrafią drukować przedmioty prawdziwą czekoladą czy cukrem!

Zakup filamentu

Filamenty obecnie sprzedaje się w charakterystycznych szpulach. Są one nawinięte na nie jak sznurek czy drucik. Drukarka 3D pobiera filament ze szpuli, roztapia go w głowicy i może rozpoczynać tworzenie wydruku. To najprostsze i najtańsze rozwiązanie. Istnieją plany na udoskonalenie szpul. W przyszłości miałyby to być inteligentne kartridże, które po podłączeniu do drukarki mogłyby informować jej użytkownika o tym, czy wystarczy mu filamentu do wydrukowania żądanego obiektu. Takie rozwiązanie z pewnością ułatwiłoby korzystanie z drukarki. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że jest ono nieco bardziej skomplikowane. Przez to nośnik filamentu będzie prawdopodobnie droższy.

Komentarze zamknięte.