Profesjonalne drukarki 3D  niezmiennie od kilkunastu lat rewolucjonizują świat. Technologie addytywne systematycznie zyskują na popularności, co przybliża je również tzw. „zwykłym ludziom”. Spektrum dostępnych na rynku drukarek powiększa się z każdym rokiem, a ceny sprzętów stają się coraz bardziej zróżnicowane, przez co znajdujemy wiele modeli maszyn w cenie przystępnej dla wielu pasjonatów druku 3D.

Majsterkowicze

Wydruki 3D to przełomowy wynalazek dla domowych majsterkowiczów. Ci z nich, którzy nie raz zastanawiali się jak mogą wykonać lekki element zgodnie ze wzorem ze swojego projektu, obecnie mają możliwość wykonania go  rzetelnie w warunkach domowych. Wystarczy wprowadzić jego parametry do komputera, a drukarka wykona brakujący element. Co ciekawe, coraz więcej domowych majsterkowiczów tworzy całe ruchome konstrukcje z elementów z drukarek 3D. Jeśli któryś z nich posiada do tego odpowiednią wiedzę o elektryce i elektronice, przy pomocy drukarki 3D może stworzyć na przykład niezwykłe zabawki.

Modelarze, artyści

Łatwy dostęp do druku 3D stworzył też nowe perspektywy dla artystów, rzeźbiarzy i modelarzy. Możliwość druku dowolnych elementów 3D to dla tych grup potężne narzędzie do pracy. Dzięki opcji stworzenia praktycznie każdego elementu są wstanie przygotować niepowtarzalny strój na bal karnawałowy czy makietę miasta z komiksu. Oczywistym jest, że dla artysty czy modelarza praca nie kończy się na wydrukowaniu jakiejś części. Uzdolnieni plastycznie ludzie jeszcze je dodatkowo modelują: malują, oklejają, zmieniają fakturę. Ci z największym doświadczeniem są w stanie zrobić prawdziwe dzieła sztuki, sprzedawane na internetowych aukcjach za wysokie kwoty. Druk 3D ułatwia zwłaszcza realizację wielu zamówień z dużą liczbą detali. Zrobienie ich ręcznie było by żmudne, a dzięki technologiom addytywnym cały proces można szybko przyspieszyć. Majsterkowicze i artyści wymieniają się doświadczeniami związanymi z drukiem 3D na specjalistycznych forach. Wraz z rozwojem technologii druku 3D, te grupy zawodowe dopracowują coraz to lepsze metody dalszej obróbki wydruków.

Komentarze zamknięte.