Techniki druku 3D zrewolucjonizowały wiele dziedzin życia. Dzięki możliwości stworzenia od ręki prostych przedmiotów lub ich części, da się wykreować prawdziwe cuda. Rozwój technologii pozwalający na drukowanie przy pomocy rożnych materiałów zmienił życie wielu osób, ale i… innych stworzeń. Jakie są najbardziej spektakularne zastosowania wydruków z drukarek 3D?

Pomoc zwierzakom…

Drukarki 3D wielokrotnie pomogły w życiu naszych „braci mniejszych”. Weterynarzom na całym świecie z sukcesami udaje się tworzyć protezy nóg dla psów i koni, które straciły swoje kończyny w różnych wypadkach. Serca Amerykanów podbiła historia pewnego żółwia, który zderzył się z łódką. Na wskutek uderzenia żółw miał roztrzaskaną dolną szczękę, przez co nie mógł jeść. Jedna z firm zajmujących się drukiem protez zdecydowała się pomóc żółwiowi, dzięki czemu zwierzak przeżył.

… i ludziom!

Protezy dla ludzi pochodzące z drukarek 3D nie są już nowością. Jakiś czas temu drukarki 3D znów były wychwalane w mediach, dzięki operacji czaszki, jaką udało się zrobić pewnemu pacjentowi. Dzięki wydrukowi 3D udało się odbudować jego czaszkę, która była zniszczona w ponad 70%! To jeszcze nie wszystko. Najnowocześniejsze medyczne drukarki 3D potrafią drukować niektóre rodzaje tkanek. A naukowcy dążą do tego, aby za jakiś czas dało się drukować… ludzkie organy.

Zabawa!

Jednak drukarki 3D mogą służyć też celom wybitnie rozrywkowym. Udało się stworzyć modele, które mogą drukować między innymi czekoladą, cukrem czy… masą, z której robi się żelki. Za chwilę każde dziecko nudzące się w centrum handlowym będzie mogło wydrukować żelka lub czekoladkę wg. własnego pomysłu. Druk 3D pozwala również na personalizację wielu innych produktów, np. biżuterii. Już istnieją serwisy internetowe, w których możemy zamówić np. pierścionek zaprojektowany przez nas samych. Gotowy wydruk wysyłany jest  na nasz adres. Co ciekawe, portalom tego typu z roku a rok przybywa klientów, a to właśnie oni wpadają na coraz to nowsze pomysły zastosowań wydruków 3D.

Komentarze zamknięte.